70’li Mobilyaların Muhteşem Dönüşümü

Bazen bir şey olacaksa, zamanı geldiyse, bir anda kendiliğinden, arka arkaya oluyor yapılması gerekenler… Aynen bu yemek takımında olduğu gibi.

Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce

Öncelikle almam gereken bir yemek takımı vardı, ancak o istediğim estetik-kalite ve fiyat üçlüsünü optimumda yakalayabileceğim ürünü hiçbir yerde bulamamıştım.

En son 2. el mobilyalara göz gezdirmeye başlamıştım ki LetGo’da satışa sunulan bu çok eski takım gözüme ilişti. Aslında çarpıcı hiçbir yanı yoktu, hatta ilk başta “fazla macera olur” hissi bile vermişti. Ancak anlattığım gibi, artık bu takımın dönüşme zamanı gelmiş, ve ben tüm satınalma işlemlerini tamamlayıp eve getirmiştim. Arka balkonum eski eşyalarla, kimine göre hurdalarla dolup taşmıştı. Başıma iş almıştım. Ama ilanda gördüğüm ilk andan itibaren bu takımın son halini hayal edebiliyordum.

Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Masa Boyama Dönüşünce
Ahşap Konsol Boyama Dönüşünce
Ahşap Sandalye Boyama Dönüşünce

Takımın geldiği ilk günkü hali resimlerde görüldüğü gibi pek iç açıcı değildi. Masa ve diğer parçalar kahverengi yağlı boya ile boyanmış, bu boyalar pul pul dökülmeye başlamıştı. Masa yüzeyi orjinalinde parlak, eskilerin formika diye adlandırdıkları akrilik bir malzemeydi. Boyanın altında kalan ayaklar ise masif ahşaptı.  Ağaçişleri End. Yük. Müh. olarak yıllarca fabrikalarda , mobilyaların hammadeden son ürüne dönüşüm süreçlerinde bulunmuştum. Fabrikaya gelen bir tomruğun kurutma fırınlarında kurutulmasından başlayıp son kullanıcıya kadar geçen sürecin her detay ve aşamasında vardım. Gel gör ki, eski, dökülmüş bir mobilyayı istediğim renge dönüştürmek için izleyeceğim yoldan pek emin değildim. Bu sıralardaki araştırmalarım sırasında Instagram’da Dekotrend sayfasının sahibi Tacihan Yongacı Hanım’a denk geldim. Kullanılacak boya bilgisi ve uygulama videoları ile bana çok yardımcı oldu. Bu vesile ile tekrar teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.

Bu noktadan sonra artık “Dönüşünce” ruhu devreye girdi ve hemen bir plan, program yaptım. Hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri listeledim ve derin bir nefes alarak masa ile başladım işlemlere….

Masayı üzerinde çalışmak için içeriye aldım. Detaylı temizlemem gerekiyordu. Öncelikle tozunu aldım. Sonra sirkeli su ile tüm yüzeyleri ve detayları sildim, temizledim. Rölyef Pasta’yı su ile incelterek macun kıvamına getirdim ve masanın üzerine uyguladım. Yüzeye sürülen Rölyef Pasta üzerine “Budak Aleti” ile ahşap doku yapmaya başladım. Ahşap desende bütünlük olması için, masanın bir ucundan diğer ucuna doğru tek bir seferde, el kaldırmadan budağı çekmeye dikkat ettim. Budak işlemi masanın tüm cumbalarına yapıldı. Daha sonra masayı kurumaya bıraktım. Yaklaşık 2 gün budakların iyice sertleşmesini bekledim. Budaklar iyice kuruduktan sonra ince zımpara ile tüm yüzeyi zımparaladım. Yüzeyde kadifemsi bir doku oluşturana kadar işleme devam ettim. Sonra Cadence Multisurface Dantel rengi boya ile masanın her yerini, yüzeyde hiç siyahlık kalmayıncaya kadar 2-3 kat boyadım. Katlar arasında 1 gün kuruma süresi olarak bıraktım. Daha sonra Cadence Eskitme Kremi- Espresso, Cadence Glazing Medium ile incelterek eskitme işlemine başladım. Rengin denemesini daha az görünen yüzeylerde yapmak istediğimden öncelikle ayaklara ve yan kenarlara eskitme yaptım. Daha sonra tüm yüzeye eskitme işlemini yapmaya devam ettim. Cadence Eskitme Kremi ile eskitme işlemi bittikten sonra ince Cadence Wash Effect-Fransız Keteni ile tekrar eskitme uygulaması yaptım. Bu uygulama bir nevi espressonun kızıl halini daha soft bir renge çevirmek içindi. Ayak uçlarına bulaşan boyaları ince zımpara ile temizledim. Ayaklardaki pirinç profil detayları ortaya çıkardım.

Ahşap Masa Boyama Dönüşünce

Masanın geldiği ilk günkü hali. Tüm masa kahverengi yağlı boya ile boyanmış, bu boya pul pul dökülmeye başlamıştı. Masa yüzeyi orjinalinde parlak, eskilerin formika diye adlandırdıkları akrilik bir malzemeydi. Boyanın altında kalan ayaklar ise masif ahşaptı.

Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce

Masayı üzerinde çalışmak için içeriye aldım. Öncelikle detaylı temizlemem gerekiyordu.

Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce
Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce

Rölyef Pasta'yı su ile incelterek macun kıvamına getirdim ve masa üzerine uyguladım.

Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce

Yüzeye sürülen Rölyef Pasta üzerine "Budak Aleti" ile ahşap doku yapmaya başladım. Yüzeye sürülen Rölyef Pasta üzerine "Budak Aleti" ile ahşap doku yapmaya başladım. Ahşap desende bütünlük olması için, masanın bir ucundan diğer ucuna doğru tek bir seferde, el kaldırmadan bu...

Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce
Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce
Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce
Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce
Ahşap Eskitme Boya Dönüşünce

Budak işlemi masanın tüm cumbalarına yapıldı. Daha sonra masayı kurumaya bıraktım. Yaklaşık 2 gün budakların iyice sertleşmesini bekledim. Budaklar iyice kuruduktan sonra ince zımpara ile tüm yüzeyi zımparaladım. Yüzeyde kadifemsi bir doku oluşturana kadar işleme devam ettim.

Dantel Eskitme Boya Dönüşünce

Sonra Cadence Multisurface Dantel rengi boya ile masanın her yerini, yüzeyde hiç siyahlık kalmayıncaya kadar 2-3 kat boyadım. Katlar arasında 1 gün kuruma süresi olarak bıraktım.

Dantel Eskitme Boya Dönüşünce
Dantel Eskitme Boya Dönüşünce

Daha sonra Cadence Eskitme Kremi- Espresso, Cadence Glazing Medium ile incelterek eskitme işlemine başladım. Rengin denemesini daha az görünen yüzeylerde yapmak istediğimden öncelikle ayaklara ve yan kenarlara eskitme yaptım.

Dantel Eskitme Boya Dönüşünce
Dantel Eskitme Boya Dönüşünce
Dantel Eskitme Boya Dönüşünce

Daha sonra tüm yüzeye eskitme işlemini yapmaya devam ettim.

Dantel Eskitme Boya Dönüşünce

Cadence Eskitme Kremi ile eskitme işlemi bittikten sonra ince Cadence Wash Effect-Fransız Keteni ile tekrar eskitme uygulaması yaptım. Bu uygulama bir nevi espressonun kızıl halini daha soft bir renge çevirmek içindi.

Masa Takımı Dönüşünce

Ayak uçlarına bulaşan boyaları ince zımpara ile temizledim. Ayaklardaki pirinç profil detayları ortaya çıkardım.

Masa Takımı Dönüşünce

Masanın kuruma işlemi aralarında sandalyeler üzerinde çalıştım. Her bir sandalye iskeletini sirkeli su ile iyice temizledim, dezenfekte ettim. Sonra sırası ile masada uyguladığım işlem adımlarını uyguladım. İlk başta planım tüm sandalyeleri ahşap rengine boyamaktı. Bu sebeple önce dantel rengine boyadım. Ancak istediğim havayı tam olarak sağlayamayacağımı düşündüğümden siyah renge dönmeye karar verdim. Sandalyeleri Cadence Multisurface ile Siyah renge boyadım. Döşeme kumaşı olarak, daha önce English Home’dan pike olarak aldığım örtü geldi aklıma. En yönünde 4 eşit parçaya böldüm. Parçalardan birini ayırdım. Kalan 3 parçayı tekrar ortadan 2’ye böldüm ve başladım sandalye minderlerini kaplamaya. Bu arada sandalye minderlerinin altından çok özel bir detay çıktı. Ahşap çerçeve içine yerleştirilmiş yay sistemi üzerine 2-3 kat çuval bezinden destek, onun üzerine de incecik bir süngerden başka birşey bulunmuyordu. Bu sünger oturduğunuz zaman esneyerek yumuşak, rahat bir oturum sağlıyordu.

Sandalye Masa Boyama Dönüşünce

Her bir sandalye iskeletini sirkeli su ile iyice temizledim, dezenfekte ettim. Sonra sırası ile masada uyguladığım işlem adımlarını uyguladım.

Sandalye Masa Boyama Dönüşünce

İlk başta planım tüm sandalyeleri ahşap rengine boyamaktı. Bu sebeple önce dantel rengine boyadım.

Sandalye Masa Boyama Dönüşünce

Ancak istediğim havayı tam olarak sağlayamayacağımı düşündüğümden siyah renge dönmeye karar verdim.

Sandalye Masa Boyama Dönüşünce

Sandalyeleri Cadence Multisurface ile Siyah renge boyadım.

25_yapim_yazisiz

Döşeme kumaşı olarak, daha önce English Home'dan pike olarak aldığım örtü geldi aklıma. En yönünde 4 eşit parçaya böldüm. Parçalardan birini ayırdım. Kalan 3 parçayı tekrar ortadan 2'ye böldüm ve başladım sandalye minderlerini kaplamaya. Bu arada sandalye minderlerinin alt...

24_yapim_yazisiz

Bu sünger oturduğunuz zaman esneyerek yumuşak, rahat bir oturum sağlıyordu.

Yavaş yavaş masa takımım şekillenmeye başlamıştı.  Bir tarafdan boyuyor bir tarafdan da son haline gelene kadar her defasında detayları kontrol ediyordum.

Masa – sandalye boyaması devam ederken eş zamanlı onların kuruma-bekleme zamanlarında konsolun işlemlerine devam ediyordum. Yine öncelikle temizledim. Sirkeli su ile dezenfekte ettim. Boya aşamasına hazır hale getirdim. Temizlik sonrası yüzeyinde bulunan tüm boyaları kazıdım. Çünkü orijinal hali üzerine yapılan yağlı boyada çatlamalar olmuş, çoktan dökülmeye başlamışlardı. Yukarıda masa için sıraladığım tüm işlemleri konsolda da uyguladım. Önce Rölyef Pasta sürüp, budak çektim. Sonra dantel rengi ile boyayıp, önce Espresso, sonra Fransız Keteni renkleriyle eskitme yaptım. Boyama işlemini tamamlandıktan sonra özel sipariş ettiğim kulpları taktım. Bar kısmının cam kapaklarında ve iç kısmında bulunan pirinç detayları parlattım. İç taraftaki döner tabla için özel ayna kestirdim. Sona bir adım daha yaklaşmıştım.

27_yapim_yazisiz-
29_yapim_yazisiz

Masa - sandalye boyaması devam ederken eş zamanlı onların kuruma-bekleme zamanlarında konsolun işlemlerine devam ediyordum. Yine öncelikle temizledim. Sirkeli su ile dezenfekte ettim. Boya aşamasına hazır hale getirdim.

30_yapim_yazisiz

Temizlik sonrası yüzeyinde bulunan tüm boyaları kazıdım. Çünkü orijinal hali üzerine yapılan yağlı boyada çatlamalar olmuş, çoktan dökülmeye başlamışlardı. Yukarıda masa için sıraladığım tüm işlemleri konsolda da uyguladım. Önce Rölyef Pasta sürüp, budak çektim. S...

31_yapim_yazisiz
32_yapim_yazisiz
33_yapim_yazisiz

Boyama işlemini tamamlandıktan sonra özel sipariş ettiğim kulpları taktım. Bar kısmının cam kapaklarında ve iç kısmında bulunan pirinç detayları parlattım. İç taraftaki döner tabla için özel ayna kestirdim. Sona bir adım daha yaklaşmıştım.

34_yapim_yazisiz
35_yapim_yazisiz

Sonunda, her bir detayında hikayesi olan, satınalma sürecinden son ana gelinceye kadar üzerinde anı biriktirilen, tam istediğim gibi bir takım çıktı ortaya. Dekoratif objeler de eklenince muhteşem dönüşüm tamamlandı.

Ahşap Masa Boyama Dönüşünce

İşler bittiğinde tam istediğim gibi bir takım ortaya çıktı. Dekoratif objeler de eklenince muhteşem dönüşüm tamamlandı.

39_yapim_yazisiz
47_yapim_yazisiz

Ve final diyelim... Üzerinde kullanılan tüm boyaları, malzemeleri ile...

Toplamda 20 gün, çoğunlukla hafta sonları, gece 3-4 lere kadar süren sıkı bir çalışma oldu.. Satınaldığımda o kadar çok dökülüyordu ki, bu dönüşüm bana, üzerime aldığım büyük bir işin altından kalkmanın tatlı bir gururunu yaşattı. Bunun yanında birçok güzel çalışmanın paylaşıldığı fenomen bir hesap olan Dekotrend’de rekor beğeni toplaması, üzerine birbirinden güzel yorumlar yapılması ve zaman zaman da benim boyadığıma inanılmaması ayrı bir mutluluk verdi.