Sizden Gelen Sorular

Ahşap boyama ile ilgili sorularınız ve cevaplarımız bu sayfada. Dönüşüm projelerinize ışık tutması dileğiyle. Heyecanla, sevgiyle, keyifle…

Gökçe

 11, 2, 2021

Dönüşen Mobilyalar Banyoda

Tebrikler gerçekten hepsi çok güzel olmuş. Burada fransız keteni wash efekti uygularken seyreltme vs yaptınız mı acaba? Dağıtması zor bir ürün olduğundan merak ettim. Ben yaptığımda başa çıkamamıştım ve dağılmamıştı istediğim gibi, sizinkisi muntazam duruyor??

Hİlal
Gökçe Hanım,
Teşekkür ediyorum öncelikle nazik mesajınız için.
Ben, Wash Effect Fransız Keteni’ne çok az glazing medium damlattım diyebilirim…
Naçizane, püf noktası olabilir diye uygulama kısmını anlatmak isterim. Nemli bir sünger ile boyadan süngere alıp, tek seferde, uygulama yapılacak objenin bir ucundan başlayarak diğer ucuna doğru tek seferde boyayı sürüp geçmek en iyi sonucu veriyor. Tüm yüzeyde uygulama hep aynı yönde ve bir yanına şeklinde olmalı. Tüm yüzey eskitmesi bittikten sonra kuruması için beklemek, gerekiyorsa ikinci katı sürmek… Bu şekilde, yani sağa sola..ya da ileri geri yapmadığımız için boya kolay sürülüyor ve yüzeyde yukarıda gördüğünüz efekti yakalayabiliyorsunuz…Umarım açıklayabilmişimdir.
İyİ günler dileği ile…

R.Ayşe

 11, 2, 2021

70’li Mobilyaların Muhteşem Dönüşümü

Elinize sağlık çok güzel görünüyor?Merak ettiğim espresso eskitme kremi ile eskitme yaparken glazingle açtınız değil mi (3/1 oranında tavsiye ediyorlar genelde ama) ve bu kadar açık renk elde etmek için çok fazla mı silme yaptınız?

Merhaba,
Öncelikle mesajınız için teşekkür ediyorum.
Espresso ve Fransız Keteninde de uygulama öncesi glazing medium kullandım.
Açık renk için belirleyici olan espresso eskitmenin kat sayısı bana göre kendi yaptığım uygulama için kısacık şu bilgiyi verebilirim size: 1 tatlı kaşığı Espresso Eskitme Kremi’ne 1 çay kaşığı kadar glazing ekleyip karıştırdıktan sonra nemli sünger üzerine aldım.
Nacizane püf noktası bu olabilir… Boyanacak objenin en uç kısmından diğer ucuna tek seferde, elinizi hiç kaldırmadan sürmek şeklinde uygulama yapmanız ve bunu objenin tüm yüzeyi tamamlanana kadar her defasında bir yanına sonra onun yanına şeklinde ilerletmeniz. Bu şekilde tüm yüzey boyandıktan sonra kuruması için 2 saat bekleyin. Sonra aynı şekilde 2.katı sürün. Bu masada 2 kat Espresso eskitme yapıldı. Sonra Fransız Keteni uygulandı. Daha koyu bir ton isterseniz 3 kat…onun koyusu için 4 kat Espresso uygulamasını önerebilirim. Belirleyici olan Espresso. Fransız Keteni Espresso’nun kızıllığını alıyor sadece…Umarım açıklayabiĺmişimdir.
İyi günler dileği ile…