Bir “Ateş Çukuru” Hikayesi…

Ankara’nın en sert iklimini yaşayan yerlerinden biridir İncek. Yaz, şöyle bir uğrar, daha “yaz mı gelmiş!” anlayamadan kış ile baş başa kalıverirsiniz burada. Kışı ,sonbaharı anlarsınız da “yaz geceleri de soğuk olur mu?” diye kendinize sormaktan alıkoyamazsınız.

Kışları ve geceleri ne kadar soğuksa arkadaş ortamımız o kadar sıcaktır burada.

Soğuğa rağmen bahçemizde uzayan buluşmaların sayısı arttıkça, tadına doyulamayan sohbetler muhabbetler uzadıkça, bir saatten sonra dereceler düşüp üşümeye başlayınca, ayı ve yıldızları bırakıp da içeri gidemeyince.. bu duruma bir çözüm bulmaya çalıştık. Dış mekanımızda nasıl daha konforlu bir ortam oluşturabilir, keyfimize nasıl daha fazla keyif katabilirdik?

İşte bu arayışın sonuçlarından biri de, bu, “ateş çukuru” yapma fikriydi.

Hemen işe koyulduk. Önce ateş çukurunu nereye koyacağımıza karar verdik, sonra bu alanı düzelttik. Yerdeki büyük taşları temizledik. Evde atıl bulunan, çift kişilik şişme yatağı ortadan ikiye keserek açtık. Böylece alanı, iki katına çıktı. Hazırladığımız yere serdik. Daire şeklinde bir alan planladığımız için, açıkta kalan yerlere ek membran keserek tamamladık. Böylece üzerine taş döktüğümüzde yabani otların, taşların altından çıkıp, görüntüyü bozmamasını sağlayacak zeminimizi tamamlamış olduk.

Yaklaşık 1,5 ton çakıl taşını el arabaları ile yere serdiğimiz yatağın üzerine taşıdık, 5-6 m lik bir çapta düzgünce bir yere serdik. Etrafına daha büyük taşlardan bir bariyer yaptık.

Sıra dairenin etrafına dikeceğimiz çiçeklere, çeşmeye ve aydınlatma zincirini takacağımız direklerin dikilmesine gelmişti.

Çeşme için yeşil bahçe çitlerinden 30×70 cm ölçülerinde 4 adet parça kesip kenarlarından tel ile tutturduk. Hazırladığımız bu çerçevenin içini çakıl taşlarının elma büyüklüğünde olanları ile doldurduk. Üzerine de yine çitlerden 30×30 cm lik bir kapak parçası keserek kapattık. Böylece üst tarafı düz olmuş oldu.

Dairenin 4 köşesini işaretledik. Bu noktaları yaklaşık 50 cm derinliğinde kazarak taş ile doldurduk. İçine 20×20 mm profil demiri koyup, çimentolu harç ile kapattık. Daha sonra üzerini toprakla kapattık. Bu demir profillerin yukarıda kalan uç noktalarına “?” şeklinde olan vidalardan taktık. Böylece ışık zincirini buraya kolayca asabildik.

Bu arada, internetten 75 cm çapında, ateş çukuru siparişimizi verdik. Kargo gelene kadar biz de alt yapı çalışmalarımızı tamamladık.

Sonrasında ise başta düşündüğümüz, planladığımız bu sıcak ortamı yaratmış olmanın mutluluğu ile hemen-hemen her gün bir vesile ile ateş çukurumuzda ateşimizi yakıp etrafında keyifli sohbetlerimize daha da keyifle devam ettik.

Böylece; dostlarla vakit geçirdiğimiz çok keyifli bir mekanımız oldu. Eminim ki her geçen gün ,sağına-soluna bir şeyler ilave olacak ve daha gelişip , güzelleşecek?