Yeşilin Güzelliği

Yeşilin o tatlı, güzel enerjisi ile yapılıp bitirilen dresuar ve ayna boyama çalışması.

Eskiyen yemek takımına farklı bir hava katmak ve mobilyalarını yeni bir görünüme kavuşturmak isteyen Sonay Hanım’la gerçekleştirdik bu keyifli dönüşümü. Masa ve vitrini boyamadan önce evin bir köşesinde sessizce duran bu dresuardan başladık. Renkle ilgili kararımızdan emin olmak için deneme parçası olarak düşündüğümüz bu mobilyanın boyandıktan sonra böylesine farklı bir hale bürüneceğini, bu kadar parlayacağını doğrusu biz de tahmin etmedik.

Ama ortaya çıkan sonuç, “muhteşem” olunca kendisi şu an evin yıldızı, dönüşüm hikayesi de bu nedenle “külkedisi masalı ” oldu. Göz atmak isterseniz bu masalsı dönüşümün kısacık hikayesi aşağıda!

Boyamaya karar verdikten sonra rengi seçmemiz gerekiyordu. Aklımıza yeşil geldi ama tonu ile ilgili karar verebilmek için kapaklardan birini açık diğerini koyu renge boyadık. Sonra oy birliği ile burada kullandığımız koyu yeşil tonuna karar verdik.

Üst tablasının ahşap rengi olmasına çoktan karar vermiştik. Bu nedenle öncelikle üst tablaya Cadence Rölyef Pasta ile budak çalışmasına başladık. Budak aleti ile yüzey üzerine budaklar yaptık ve kurumaya bıraktık. Daha sonra gövde kısmını Cadence Yaprak Yeşili’ne tek kat olarak boyadık. Kuruması için bu şekilde bıraktık. 1. gün yaptığımız işlemler bu şekildeydi.

2. günde, kuruyan üst tablayı sünger zımpara ile güzelce “budak yönünde” zımparaladık. Bu aşamada zımpara işlemi gerçekten önemli. Dokunduğunuzda hiç pürüz kalmayıncaya kadar zımparalanması son katta çok güzel bir dokunun ortaya çıkmasını sağlıyor. Zımparaladığımız üst tablayı hafif nemli bezle silerek boya işlemine hazırladık. Sonra Cadence Multisurface boyalarından dantel rengi ile, aralarında 30 dakika bırakarak 2 kat boyadık ve kurumaya bıraktık. Daha sonra dolabın gövde kısmını yine yeşil boya ile 2., 3. ve 4.kat olarak boyadık. Boyama sırasında her kat arasını 2 saat olarak kurumaya bıraktık. Bu şekilde boya çalışmamızın 2. günü de tamamlanmış oldu.

Ve final günü… 3.gün! Üst tabla üzerine Cadence Eskitme Kremi Espresso sulandırılarak fırça ile bir kat tüm yüzeye sürdük. Sonra nemli bir sünger ile sildik. 10 dakika kuruması için bekledik.. Sonra 2.kati uyguladık. Yine kuruması için bekledik ve sonra 3.kati sürerek işlemi tamamladık.

Gövde kısmında içimize sinmeyen noktaların üzerine yeşil boya ile rötüşlar yaptık ve kuruması için 10 dakika kadar bekledik. Tüm  boya işlemi bittikten sonra Cadence Parmak Yaldız Antik Altın renk ile, kuru ve kılları nispeten daha sert olan bir fırça yardımı ile köşe ve kenar detaylarına kuru süpürme yaptık. Menteşelere yaldız boyayı el yordamıyla sürdük.

Üst tablaya da eskitme kremi ile çok az kuru süpürme yaptık, ardından zımpara ile çok hafif zımparaladık. Bu şekilde üst tablamız için yapılan işlemler de tamamlanmış oldu.

Sonuçta ortaya bu tatlı yeşil dolap çıktı.. keyifli bir hikayesi olan, eşsiz bir parça! Biz de bu güzel mobilyayı evin hangi köşesine koyacağımızın arayışına girdik. Şu anda üzerinde bulunan ayna, zaten evde mevcut, girişte asılı duruyordu. Alt tarafında başka bir dolap vardı. Hemen o dolap çekildi. Yerine bu dolap getirildi. Dolaba uyması için Cadence Parmak Yaldız Antik Altın renk ile kuru süpürme ile eskitmeleri yapıldı.

İkisi sanki kırk yıldır birliktelerdi. Tam yerlerini bulmuşlardı. Ve sonuç bize göre muhteşem oldu. Sizin de beğenmeniz dileğiyle…